Logo
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 976 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
24.05.2023

Příruční a registrovaná zavazadla. Co si můžete vzít do letadla?

Pokud moc nelétáte, začněme od základů. Příručním zavazadlem se rozumí zabalené věci, které si můžete vzít s sebou na palubu. Odbavená zavazadla jsou obvykle větší balíky, které je nutné odbavit na letišti, označit speciálním číslem a poté umístit do zavazadlového prostoru. Pokud náhodou čtete příběhy (doufejme, že ne zkušenosti) o ztracených zavazadlech nalezených na druhém konci světa, tyto typy problémů se týkají odbavených zavazadel. Registrované pobočky, obvykle velké kufry, podléhají speciální logistice, aby se dostaly z daného letiště do správného letadla. Věci se komplikují, když se jedná o převody. Ztráta zavazadel není městskou legendou, ale ani tuto praktiku nelze démonizovat – ano, stává se, ale obvykle po několika hodinách, maximálně dnech, zavazadla skončí ve správných rukou a některé letecké společnosti hradí náklady na chybějící zavazadlo. Pokud však cestujete na krátkou dobu, pravděpodobně nebudete potřebovat mnoho zavazadel. Maximální hmotnost odbaveného zavazadla je od 20 kg (nízkonákladové aerolinky) do 35 kg (Middle Eastern Airlines). Kromě toho, jaký operátor nám řídí let, je důležitá i třída, kterou cestujeme. Takzvané krátké výlety městské pobyty jsou obvykle levné a zahrnují nízkonákladové letecké společnosti, jako je Wizzair nebo Ryanair. V obou těchto řadách je příručním zavazadlem v ceně letenky malý batoh nebo taška, která se vejde pod sedadlo. Ve Wizzairu je to batoh o rozměrech 40 x 30 x 20 cm a maximální váze 10 kg, u Ryanairu je to batoh 40 x 25 x 20 cm nebo taška 25 x 40 x 20 cm. Letecké společnosti navíc umožňují vzít si na palubu turistický polštář. Na letišti jsou speciální stojany, které slouží k měření vlastního batohu a v případě krize možnost přebalení do zavazadla spolucestujícího. Obě tyto letecké společnosti nabízejí i příruční zavazadlo navíc, tedy kabinový kufr - možnost vzít si kufr na palubu je však za příplatek. Tato služba se nazývá priorita a kromě větších zavazadel nabízí přednost v nástupní řadě. Cena takové služby je od 50 PLN do 80 PLN za jedno zavazadlo, jedna cesta. Příruční zavazadlo podléhá omezením pro příruční zavazadla. Který?

Pověstné 100 ml a průhledné balení aneb co všechno se dá zabalit do příručního zavazadla?

Téměř zlaté pravidlo, nezávislé na vybraných leteckých společnostech – v příručním zavazadle lze odbavit pouze tekutiny o objemu nejvýše 100 ml. Některá letiště prý od roku 2023 změní limity a pravidla pro přepravu tekutin v příručním zavazadle na 2 litry tekutin bez nutnosti převážet je v kontejnerech. To vše díky moderním skenerům. Toto je však píseň budoucnosti a určitě tato změna nebude zavedena všude najednou – doporučujeme proto zkontrolovat současná pravidla nebo se řídit těmi stávajícími. Pokud přijedete na letiště s lahví vody, vyprázdněte ji u brány. Novou láhev vody si můžete koupit po absolvování kontroly, v bezcelní zóně. Stejné pravidlo platí i pro tekutou kosmetiku, všechny sprchové gely, šampony, tonika, emulze nesmí nejen překročit 100 ml, ale také být nalité do průhledných obalů. Toto pravidlo neplatí pro kosmetiku tužší konzistence, jako jsou krémy, nebo barevnou kosmetiku: podkladová báze, krémová tvářenka apod. Veškerá kosmetika by měla být umístěna v plastové, průhledné kosmetické taštičce umístěné v příručním zavazadle – usnadní to aby inspektoři zkontrolovali jeho obsah. Problém se 100 ml často nastává, když se vracíme z dovolené, ze které bychom si rádi přivezli místní olivový olej, domácí víno nebo jiné tekuté speciality kuchyně, kterou jíme poslední dny. Pokud máte k dispozici pouze příruční zavazadlo, existují dvě řešení. Kupujte menší verze produktů – s olivovým olejem by neměl být problém nebo nákupy v bezcelní zóně odkládejte. Téměř každá turistická destinace má na letišti obchod, kde najdete místní lahůdky – většinou za vyšší ceny, ale alespoň bez obav, že zakoupené věci nebude možné dovézt na palubu. Duty free nákupy se nepočítají jako příruční zavazadlo a můžete si je vzít na palubu v extra tašce, kterou obdržíte s nákupem. S kosmetikou je to podobné – zakoupené parfémy či tekutá kosmetika v nákupní zóně na letišti již nepodléhají žádnému ověřování. Pokud však cestujete do místa, které je známé svým kvalitním olivovým olejem a dalšími potravinářskými produkty, zvažte nákup odbaveného zavazadla, které nemá žádné limity tekutin a které si můžete naplnit místními specialitami, které vám budou sloužit ještě dlouho po skončení dovolené.

Bez diskuze – co nemůžete nosit v ruce nebo odbaveném zavazadle.

Žiletky, žiletky, ostré předměty nemohou být v příručním zavazadle, ale jsou v odbaveném zavazadle. Lithium-iontové baterie jsou zase přijímány v příručním zavazadle, ale ne v odbaveném zavazadle. Předměty, které bez ohledu na typ zavazadel nebudete přepravovat, jsou např.: zábavní pyrotechnika, plynové nádoby (včetně kempinkových lahví), zapalovače, hasicí přístroje. Pozor také na sebeobranná opatření, jako je pepřový sprej. Malý plyn mohl zůstat nevědomky někde na dně batohu nebo v kapse kabátu a je to vysoce rizikový předmět a nelze jej přepravovat v příručním ani odbaveném zavazadle. Často se diskutuje o lécích – lze je převážet, pamatujte však, že můžete být požádáni o ověření pravosti léků, takže je nejlepší přinést léky v originálním balení, a pokud se jedná o léky na předpis, vezměte je s sebou. Zatímco zbraně, ostré předměty a související předpisy nejsou pro nikoho překvapením, existuje řada produktů a předmětů, které se mohou zdát jako nevinné suvenýry z dovolené, které mohou stát hodně. V letadle nelze přepravovat předměty vyrobené z kůže divokých zvířat, ale i suvenýry jako mušle, korály - mušle nasbírané na pláži při procházce, nechte tam, odkud přišly. Když už jsme u pláže – na dovolené na Sardinii si dejte pozor na to, abyste si vzali místní písek jako suvenýr. Je pod přísnou ochranou a lidé, které takový suvenýr zlákal, toho rychle litovali. Jedna z pokut činila až 1000 eur. Pro další cestování si pozorně přečtěte pravidla o tom, co nemůžete přivézt nebo odvézt z cílové destinace. Vzdálené země si kvůli své biodiverzitě a ochraně fauny a flóry vyhrazují zákaz dovozu ovoce, zeleniny nebo masných výrobků. Tyto postupy platí mimo jiné pro Mexiko a Austrálii. Odnášení semen nebo rostlin odtud podléhá přísným trestům.

Na závěr si zejména na delší cesty udělejte důkladný průzkum, co si s sebou můžete vzít na palubu za příruční zavazadlo a co za odbavené. Pokud cestujete po Evropě na krátkou dobu, zvažte, jaké zavazadlo bude nejvhodnější pro zajištění pohodlí při prohlídce města bez obav, zda se batoh vejde.

 

V naší nabídce naleznete tašky a batohy, speciálně přizpůsobené požadavkům leteckých společností. Zkontrolujte níže

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz